Zavřít
Vstoupit Následujte nás

3S.cz

Odborná sekce

Hitachi infrastruktura pro váš Veeam backup - část 2

20.09.2021, 09:59

V předchozím díle této krátké trilogie jsme se podívali na statistiky o zálohování a obnově dat. Detailněji se dnes podíváme na integraci s produkčním úložištěm Hitachi Vantara realizované pomocí Hitachi storage pluginu využívající Veeam Universal Storage API.

<<< Předcházející díl

 

Dovolím si připomenout alarmující skutečnost, že 80% společností má problém naplnit požadavek businessu na rychlost obnovy dat a 76% firem zálohuje méně často, než je požadavek businessu. Tyto fakta vycházejí ze studie Veeam 2021 Data Protection Report.

Proto je jasné, na co se zaměříme v dalších dvou částech:

  • rychlá záloha produkčních dat s minimálním dopadem do produkce
  • rychlá obnova dat zpět do produkčního prostředí
  • maximální spolehlivost a jistota obnovitelnosti dat

Této “svaté trojice” zálohování lze dosáhnout pomocí řešení Veeam Backup&Replication integrovaného s datovými úložišti Hitachi Vantara.

Veeam Storage API Integrace

Detailněji se dnes podíváme na integraci s produkčním úložištěm Hitachi Vantara. Slovíčko INTEGRACE je zcela zásadní a přináší obrovské benefity. Integrace zálohovacího řešení Veeam a produkční storage Hitachi Vantara je realizovaná pomocí Hitachi storage pluginu využívající Veeam Universal Storage API.  Integrace je zajištěnapro prostředí VMware ESXi 6.0.0. U2 a novější, VMware vCenter Server 6.0.0. U2 a novější, Veeam Backup&Replication minimálně ve verzi 10 a následujících modelů diskových polí Hitachi Vantara:

  • Hitachi Virtual Storage Platform E590, E790, E990
  • Hitachi Virtual Storage Platform F350, F370, F700, F900
  • Hitachi Virtual Storage Platform G350, G370, G700, G900
  • Hitachi Virtual Storage Platform 5000 series

 

A jaké jsou ty obrovské výhody konkrétně? - Snížení zátěže produkčního pole způsobené zálohováním!

Pro vytváření záloh VM se využívá snapshot na úrovni VMware platformy. Ten má nevýhodu v tom, že pokud záloha běží delší dobu, vznikne na zálohovaném disku mnoho změn, které je při zrušení VMware snapshotu nutné zapracovat zpět do daného virtuálního serveru. To je velice náročná operace, která může ovlivňovat výkonové parametry produkčního úložiště. Z tohoto důvodu se nezálohuje tak často, jak požaduje business. Díky integraci s diskovým polem lze tento postup zefektivnit. Jak? Při vytváření zálohy VM dojde k vytvoření snapshotu prostředky VMwaru, ihned poté instruuje Veeam diskové pole k vytvoření snapshotu na diskovém poli a vzápětí dojde ke zrušení VMware snapshotu. Tím se rapidně sníží doba, po kterou je aktivní VMware snapshot, a tím se minimalizuje i objem změn, které je nutné náročně zapracovat. Výsledek? Rychlejší a častější zálohování bez dopadu do produkce.


Jako správce zálohování / vlastník aplikace nemusíte mít detailní znalost správy diskového pole a díky integraci můžete řídit vytváření snapshotů na poli ze známého prostředí Veeamu. Snapshoty na poli představují jednotlivé body obnovy uložené v katalogu záloh, které můžete využít při obnově dat.Využití snapshotů diskového pole pro účel zálohování a obnovy dat

Při obnově dat lze obnovit celý virtuální server, jednotlivé soubory, nebo aplikační položky. Záleží jen na Vás, jaká úroveň granularity bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

 

Využijte snapshoty diskového pole i pro další účely

Virtual Lab je velice zajímavá funkce Veeamu, která vám umožní vytvořit on-demand sandbox ze zálohy. V tomto případě specificky ze snapshotu diskového pole. Nejenže budete mít jistotu obnovitelnosti dané VM, což zajisté již automatizujete pomocí další skvělé funkce SureBackup. Ale hlavně budete mít k dispozici aktuální kopii produkčního prostředí pro účely testování nasazení patchů, nebo aplikačních změn, vývoje nových funkcí a mnoha dalších scénářů. Navíc toto testovací prostředí disponuje stejně výkonným diskovým subsystémem, jako produkce, což je zásadní. Jedině tak získáte jistotu, že realizace potřebné změny na produkci nepřinese žádné nečekaná překvapení.

Vracíme se zpátky na začátek dnešního dílu. Díky integraci a využití snapshotů diskového pole můžete s řešením Veeam a Hitachi Vantara výrazně častěji zálohovat a to bez jakéhokoli dopadu do produkčního prostředí. Obnova dat tak bude velice rychle a efektivně zajištěna ze snapshotu na poli. Nejen že splníte, nebo možná i překonáte, požadavky vašich kolegů z businessu, ale navíc jim poskytnete testovací prostředí, kdykoli budou potřebovat. Není to sen, ale realita, kterou můžete mít i ve vašem datacentru.

Jestli Vás toto téma zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se na webinář, který tuto problematiku kompletně shrne, včetně živé ukázky přínosů integrace úložišť Hitachi Vantara a Veeam Backup&Replication. Začínáme 22. 9. 2021 od 10:00. Registrovat se na webinář můžete pomocí tohoto formuláře.


Následující díl >>>

 

Autorem článku je Lukáš Bělovský
Specialist Solutions Consultant at Hitachi Vantara