Zavřít
Vstoupit Následujte nás

3S.cz

Odborná sekce

UNIFIED. SIMPLIFIED: Japonský úspěch na poli diskových úložišť.

14.10.2014, 13:05

Hitachi, která je jedničkou na poli Enterprise diskových systémů, slaví své úspěchy i v oblasti midrange. Recept na úspěch je přitom tak jednoduchý. To, co funguje pro enterprise zákazníky, bude dříve nebo později platit i pro ty menší, midrange klienty.

Radim Petržela

Autor, Radim Petržela pracuje pro Hitachi Data Systems jako Specialist Solutions Consultant, kde má na starosti obchodní partnery a zákazníky společnosti HDS v České republice a na Slovensku. Věnuje se aktivně publikační činnosti v časopisech Enterprise, Computer World nebo CIO Business World.

 

 

Hitachi si své technologie, ať jsou to disková pole enteprise či midrange, blade servery nebo NASy anebo digitální archivy, vyvíjí ve své vlastní režii. Nejde vůbec o lacinou záležitost. Hitachi ročně investuje 5 miliard amerických dolarů do vývojenových technologií.

Jak se ale ukazuje, tyto investice sklízí své ovace v podobě již zmiňované jedničky na poli enterprise diskových systémů, NAS systémů nebo digitálních archivů. A to nezmiňuji technologie, které nás teprve čekají, ano tušíte správně, BIG data neklepou, ale doslova buší na dveře.

Ale zpět k úspěšným Hitachi midrange systémům. Aktuální rodina Hitachi midrange diskových systému se jmenuje Hitachi Unified Storage tzv. HUS 100

HUS portfolio

 
Proč si zákazník z přesyceného trhu midrange diskových systémů vybere atraktivní „Japonku“ a dá vale „Američance“ nebo „Číňanovi“?

Popravdě, není to důvod jeden, ale jsou to hned 4 důvody. Hitachi „oprášila“ fungující recept ze světa diskových systémů enterprise – tzv. jedna platforma pro všechna data, a jednoduše jej aplikovala do světa midrange. Midrange zákazníci si tak mohou užívat technologií přicházejících ze světa enterprise, avšak za „midrange“ cenu a to slaví úspěch. Není to o tom, že by Hitachi byla chytřejší než ostatní vendoři, ale je to tím, že Hitachi se touto problematikou zabývá mnohem déle než ostatní.

 

SNADNÁ A RYCHLÁ INTEGRACE

Prvním zmiňovaným důvodem je snadná a rychlá integrace do prostředí zákazníka a úzká spolupráce s důležitými aplikacemi (Hyper-V, VMware, SQL, Exchange, atd.). Je jedno, zda zákazník používá fyzické nebo virtuální servery, sekvenční nebo random aplikace, diskové systémy HUS jsou vhodné do všech prostředí. Zákazníci, kteří si pořídili diskové systémy Hitachi, kvitují jednoduchost nastavení tohoto systému vycházejícího ze symetrického aktiv/aktiv controlleru a pokročilých tenkých technologií včetně automatického tieringu.

Jednoduše řečeno, administrátor diskového systému HUS pouze vytváří diskové pooly, ze kterých poskytuje kapacity aplikacím. Vyladění výkonnosti, tak aby byly efektivně vytíženy oba HUS controllery a uložení dat na správném místě, se děje automaticky a dynamicky podle aktuálního používání. Unikátní funkcí je loadbalancing hardwaru.

Tato funkce dynamicky mění rozdělení hardwarových zdrojů diskového systému podle aktuální zátěže vstupních IO operací. Všichni z nás si určitě dokážeme živě představit, jak je obtížné správně vyladit diskový systém tak, aby všechny hardwarové zdroje byly využity rovnoměrně, aby nedocházelo k situaci, že jeden controller pracuje na plný výkon a druhý se „nudí“ a tedy pracuje na procento výkonu. V drtivém počtu případů je dosažení tohoto ideálního stavu nemožné, protože zátěž diskového systému není statická, ale dynamicky se mění. Výsledné naladění diskového systému je tak otázkou většího nebo menšího kompromisu.

Hitachi modulární diskový systém je v tomto ohledu revoluční, protože funkce automatického loadbalancingu hardwarových prostředků zajistí jejich rovnoměrné využití podle aktuální zátěže vstupních IO operací. V případě, že se zátěž vstupních IO operací změní a jeden controller se stává přetíženým, funkce loadbalancingu hardwaru na tuto skutečnost zareaguje tak, že přeuspořádá rozložení hardwarových prostředků. Tím dojde ke zlepšení výkonnosti celého diskového systému a zároveň ke zkrácení odezvy tzv. response time. Storage administrátor tak nemusí být žádný „raketový vědec“, aby dokázal správně vyladit výkon, HUSa to udělá za něj.

 

STABILNÍ VÝKONNOST

Stabilní výkonnost je druhým důležitým důvodem proč zákaznicí volí HUS 100. Stabilní výkonnost těží z dlouholetého vývoje vlastní hardwarové platformy. HUS 100 jsou poctivé hardwarové diskové systémy, kde jsou odděleny datové a řídící cesty a kde je obsluha (počítání RAID, ECC, CRC, atd.) těchto datových a řídících cest implementována přímo na HW úrovni. Také pokročilé funkce jako thin provisioning, automatický tiering, klony, snapshoty nebo replikace jsou implementovány přímo v HW. Nejsou tedy emulovány tlustou, těžkopádnou, pomalou softwarovou vrstvou, tak jako je tomu u konkurenčních technologií.

HUS

V kategorii modulárních diskových polí patří diskové systémy Hitachi k nejvýk onnějším systémům.

 

SPOLEHLIVOST

Non-stop business je dalším klíčovým faktorem úspěchu HUS 100. NSPoF (No Single Point of Failure) nebo pětidevítková dostupnost jsou dnes standardem i v midrange prostředích. Ovšem online rozšiřitelnost, upgrade firmwaru bez výpadku datových cest nebo proaktivní monitoring již samozřejmostí pro midrange nejsou.

To ale neplatí pro diskové systémy HUS 100. Podle TechValidate si více než 50 % midrange zákazníků pořídilo diskový systém HUS 100 právě pro jeho maximální stabilitu a dostupnost. Spolehlivost je synonymum pro pochopení unikátnosti a ceny dat zákazníka. Hitachi v tomto ohledu klade spolehlivost na první místo. Svědčí o tom mimo jiné i vývoj technologií na poli FLASH disků.

Vlna nadšení z famózní výkonnosti SSD způsobila až nekritický pohled na tuto technologii. SSD disky byly blahořečeny businessem, kterému umožnily uskutečnit více transakcí a tím zvýšit příjmy. Jenže SSD disky trpí řadou neduhů, které jsou dány jejich fyzikální koncepcí. Není to jen o notoricky známé limitované životnosti, ale i o velké provozní režii, která jejich používáním dále narůstá, a tím SSD disky samy sebe zpomalují. Proto Hitachi přistoupilo k vývoji vlastní Flash technologie s cílem dosáhnout většího výkonu, vyšší životnosti, bezpečnosti a nižší ceny.

FMD

Výsledkem vývoje je tzv. „Flash Modul Drive (FMD)“ s unikátním čyřjádrovým řídícím čipem schopným obsloužit až 128 NAND flash čipů. Vyšší bezpečnosti oproti klasickým SSD je dosaženo dvakrát silnějším paritním zabezpečením a snížením počtu zápisů na nejnutnější minimum pomocí inline k omprese.

 

EFEKTIVITA

Posledním důvodem výběru diskového systému HUS 100 ze strany zákazníků je jeho vysoká efektivita. V podstatě se jedná o sjednocení všech předešlých důvodů přepočítaných na peníze, tedy TCO. Hitachi proprietární výkonný HW s tenkou SW vrstvou je zárukou nízkých provozních nákladů, vysoké stability, tím garance diskových SLA až do vysoké úrovně celkového zatížení a také bez odstávkového provozu.

O rychlé uvedení do provozu se postará intuitivní jednotný nástroj pro správu a monitorování tzv. Hitachi Command Suite (HCS) a HW funkce automatického rozložení zátěže. Uložení dat na správném místě (SSD, SAS, NLSAS) je dáno funkcí pokročilého automatického tieringu.

save money

Je toho zkrátka tolik, proč je diskový systém HUS 100 tak efektivní, že si povídání o unikátní funkci NAS tohoto diskového systému necháme pro další článek. Více informací o řešení najdete na www.hds.com.

Radim Petržela, presales consultant, Hitachi Data Systems